انواع سرطان

مقدسی

مهر 17, 1400

342از بین 18 تا 22 درصد افراد در طول حیاتشان به سرطان مبتلا شده اند و آن را به صورت یک حقیقت تلخ تجربه کرده اند .  سرطان از به وجود آمدن و انتشار غیر طبیعی سلول رخ می دهد و ممکن است همه قسمت های بدن را از بافت استخوان تا عصب گریبان گیر خود کند .در این مقاله بیشتر در مورد انواع سرطان صحبت خواهیم کرد .

درصد زیادی از سرطان علائم و نشانه های بخصوص ندارد و در بیشتر مواقع در افراد به یک صورت بروز می دهد  . به همین دلیل اگر نشانه های مشابهی در بخشی از بدن مشاهده شد دلیل قطعی برای سر طان نمی باشد

روش های نخست برای تشخيص سرطان تست های تصویربرداری – سی تی اسکن –ام آر آی – سونوگرافی – و آزمایش های تشخیصی مثل پاتولوژی و بیوپسی و اسکن می باشد .

تا این لحظه هیچگونه داروئی برای درمان سرطان به وجود نیامده است اما اکثر سرطان ها به وسیله جراحی – پرتو درمانی – شيمي درماني درمان می شوند  .

  

سرطان های سر و گردن

مغز

علائم این سرطان عبارتند از فشار در قسمت جمجمه – احساس درد در سر که معمولا در زمان صبح حاد می شود – تهوع و استفراغ- تغییر در حرف زدن یا شنیدن و یا دیدن – اختلال در راه رفتن – به وجود آمدن مشکلاتی در فکر کردن و بروز اختلالاتی در حافظه –  منقبض شدن ماهیچه ها – دست و پاها دچار گز گز و دچار بی حسی می شود – احساس ضعف – تشنج-کاهش دید – اختلالات هوشیاری – کم خوابی – گیجی .

افرادی که دچارسرطان سينه ،  ریه و کلیه هستند بیشتر نسبت به دیگران در معرض خطر هستند  و  همچنین افرادی که پیپ و تنباکو مصرف می کنند احتمال بیشتری در آن ها برای ابتلا به سرطان جود دارد . .

 

چشم

 

از نشانه های این سرطان می توان به برق زدن داخل چشم – مگس پرانی – و کاهش دید اشاره کرد .

حنجره

 

علائم این نوع از سرطان عبارتند از گرفتگی صدا در دراز مدت – متغیر شدن صدا بدون هیچگونه دلیل خاصی – احساس وجود توده ای در قسمت گلو – قسمت گردن دچار برجستگی می شود – بر اثر فعالیت هایی فرد دچار تنگی نفس می شود – سرفه های حاد – احساس درد در زمان غذا خوردن – سرفه به همراه خون – گلو سفت می شود – تورم در گلو – بوی نامطبوع دهان – کم شدن وزن .

از دلایل اصلی مبتلاشدن به این  سرطان می توان به استعمال دخانیات- مصرف مشروبات الکلی – سابقه سرطان های سر و گردن – اشاره کرد . با بالاتر رفتن سن احتمال رخ دادن به این سرطان هم افزایش می یابد .      افرادیکه در رده سنی بالای 55 سال هستند بیشتر  در معرض این نوع سرطان هستند و در مردان به میزان 4 برابر احتمال ابتلا بیشتر است .
نشانه های این  بیماری یک برجستگی در قسمت دهان – خونریزی – زخم- رنگ پریدگی می باشد . از دلایل مبتلا شدن به این نوع سرطان استعمال دخانیات – جویدن تنباکو– و مصرف مشروبات الکلی می باشد .

 

  • در سنین بالای 40 سال رخ می دهد . اگر این نوع سرطان زود تشخیص داده شود احتمال اینکه بیمار زنده بماند زیاد است .

.

 

سرطان تیروئید

نشانه و علائم این نوع سرطان سرفه – اختلال در خوردن غذا – غده تیروئید بزرگ می شود – صدا دچار تغییر می شود – تورم – برجستگی ندول تیروئید .

انواع این نوع سرطان آناپلاستیک – فولیکولیف مدولاری-پاپیلاری می باشد .
این نوع سرطان احتمال دارد در هر رده سنی رخ دهد اما بیشر در زنان در برهه زمانی ده های 40 و 50 و در مردان در ده های 60 و 70 رخ می دهد .

اما به طور کل در  زنان به میزان سه برابر بیشتر تا مردان بروز می کند .

سرطان روده

نشانه های این نوع سرطان عبارتند از : تب – بواسیر-بیماری های التهابی روده – اسهال –یبوست حاد – کم شدن قطر مدفوع – وجود خون در مدفوع – دردهایی در معده – استفراغ – خستگی و احساس ضعف – کم شدن وزن به صورت چشمگیری – گاز معده – نفخ

این سرطان بر اثر دلایلی مثل چاقی – مصرف مشروبات الکلی – استعال دخانیات – استفاده غذای پر چرب – پولیپ روده ای بروز می دهد . این سرطان پس از 50 سالگی بیشتر رخ می دهد .  و در مردان بیشتر از زنان احتمال این سرطان است .

سرطان تخمدان

از علائم و نشانه های این بیماری می توان به احساس درد و فشار در لگن – یبوست – تکرر ادرار – درد حاد در زمان قاعدگی اشاره کرد .

غذاهای پر چرب – یائسگی – زود به دوران بلوغ رسیدن – استفاده از قرص ضد بارداری . معمولا در سنین 40 تا 50 سالگی بیشتر این نوع سرطان اتفاق می افتد .

سرطان بیضه

از نشانه و علائم این نوع سرطان می توان به وجود توده – درد – کمر درد – درد زیر شکم – و تورم در قسمت پاها اشاره کرد .
انواع این سرطان بستگی دارد که در کجا و در چه بافت سلولی رخ دهد و بر این اساس به دو نوع  سمینوما و غیرسمینوما تقسیم می شود .

رایج ترین سرطان در مردان بین سنین 20 تا 35 سال می باشد  اما امکان دارد در هر رده سنی این سرطان رخ دهد .

سرطان مثانه

علائم این  سرطان عبارتند از خون در ادرار – کم خونی – تکرر ادرار – سوزش ادرار – کم شدن وزن زیاد – دردهای استخوانی .

انواع آن عبارتند از سرطان لایه پوششی – سرطان سلول سنگفرشی – سلول غده مثانه .

استعمال دخانیات  و وراثت می تواند دلایل بروز این سرطان باشد و این سرطان در مردان بیشتر دیده می شود .

سرطان پروستات

نشانه های این نوع سرطان عبارتند : در شروع ادرار اختلالاتی به وجود می آید . تکرر ادرار به خصوص در شب ها – خارج شدن ادرار با فشار کم – وجود خون در ادرار – احساس درد در زمان دفع ادرار – درد در قسمت لگن و پایین کمر – کم شدن وزن .

 

سوزاک – ژنتیک – چاقی می تواند دلایل این نوع سرطان باشد .  این نوع سرطان با بالا رفتن سن نیز افزایش می یابد .

سرطان رحم

سرطان رحم از دلایل چاقی – فشار خون – نازایی- نامنظم بودن عادت ماهانه – یائسگی دیررس – و مبتلا شدن به سرطان دیگر نشات می گیرد .

این سرطان بیشتر در خانم هایی که از 50 سال به بالا هستند رخ می دهد  و هرچه سن بیشتر می شود خطر مبتلا شدن بیشتر می شود . باید گفت که این نوع سرطان ،سرطانی است که کاملا درمان می شود .

سرطان دهانه رحم

نشانه های این سرطان عبارتند از خونریزی بدون دلیل ، ترشح همیشگی ، درد و خونریزی ، شکم درد ، بی اشتهایی ، کم شدن وزن ، کم خونی

این سرطان از دلایلی مثل استعمال دخانیات ،  ایمنی ناکافی سیستم بدن ، مصرف قرص های بارداری ، آغاز رابطه جنسی در رده سنی بسیار پایین ، ویروس به وجود می آید .

این سرطان در زنانی که در بین 15 تا 45 سال حامله هستند رخ می دهد .

سرطان پانکراس

سرطان پانکراس از نشان دادن علائمی  مثل یرقان – تیره بودن ادرار – مدفوع رنگ روشن – لخته مونی – سوء هاضمه – اسهال – تهوع – اسهال – کم شدن اشتها – کم شدن وزن بروز می دهد . و دلایلی که باعث می شود این سرطان رخ  دهد عبارتند از : استفاده از دخانیات – اضافه وزن – دیابت – وضعیت های ژنتیکی و کمیاب – صدمه دیدن کبد .

سرطان پانکراس در رده سنی کمتر از 40 سالگی بروز می دهد . بیشتر از نصف موارد در کسانی رخ می دهد که 70 سال به بالا هستند و این سرطان بیشتر زنان را گریبان گیر خود می کند .

 سرطان معده

علائم سرطان معده عبارتند از : کم شدن اشتها و در نتیجه کم شدن وزن – معده درد – نشانه های سوء هاضمه مثل آروغ زدن – تهوع – حس پر بودن معده  بعد از خوردن مقدار ناچیزی غذا – تهوع و استفراغ – تورم معده –  مدفوع سیاه – کم خون بودن – توده ای که به راحتی در بخش بالای شکم لمس شود .

این سرطان از دلایلی مثل سوء تغذیه ، استفاده مدام از موادغذایی پر چرب – استفاده از غذاهای آماده – زخم معده – تورم معده – استفاده از دخانیات و مصرف مشروبات الکلی .
سرطان معده به صورت خیلی کم پیش می آید که در کمتر از 40 سال رخ دهد و بیشتر  افرادی که بالای 40 سال هستند را درگیر می کند .

سرطان کیسه صفرا

علائم این سرطان عبارتند از : شکم درد – یرقان – کم شدن وزن به هیچ دلیلی – ورم معده – تهوع – استفراغ – لاغری – خارش شدید – مدفوع تیره – بزرگ شدن کیسه صفرا .

 

چاقی – ژنتیک – در  معرض مواد  شیمیایی بودن .

سرطان کیسه صفرا معمولا درکسانی که دارای سنین بالاتر از 65 سال هستند رخ می دهد  .
سرطان کیسه صفرا بیشتر زنان تا مردان را درگیر می کند .

سرطان کلیه

سرطان کلیه در روزهای نخست خود هیچ گونه نشانه  و علائمی ندارد و اصولا در طی یک سی تی اسکن به صورت ناگهانی خود را نشان می دهد . پهلو درد – ادرار خونی – حس فشار در قسمت شکم – وجود توده قابل لمس – فشار خون بالا – تب و عرق زیاد – خستگی بیش از حد که به صورت متوالی باشد – سر درد مداوم – لاغر شدن بیش از حد

استفاده دخانیات – چاقی بیش از حد – فشار خون بالا – دیالیز به صورت دراز مدت – تماس با بعضی از مواد شیمیایی .  سرطان کلیه بیشتر در افراد بیشتر از 40 سال رخ می دهد. البته این را هم باید گفت در بعضی اوقات کودکان هم درگیر می کند .

سرطان کبد

 

علائم این سرطان عبارتند از : شکم درد – درد در قسمت پشت – کم خونی – زردی – خارش – کم شدن وزن – تب- عرق – بزرگ شدن کبد .

این سرطان از دلایلی مثل هپاتیت c ، هپاتیت مزمن ، چاقی – استفاده از مشروبات الکلی – دیابت . این سرطان در بین سنین 20 تا 50 سال دیده می شود .

سرطان مغزی

علائم و نشانه های این سرطان عبارتند از : کم شدن وزن – گرفتگی صدا – استفراغ خونی – سرفه خشک

این سرطان از دلایلی مثل دخانیات و الکل به وجود می آید .

سرطان سینه

علائم:این سرطان عبارتند از :  درد، ترشح، احساس وجود توده پس از لمس، تغییر رنگ، سفتی یا آویزان شدن پوست،
دلایل این سرطان عبارتند از :  نازایی، بلوغ زودرس، یائسگی دیررس، چاقی پس از یائسگی.

سرطان ریه

علائم: سرفه، ترشحات خونی، خس خس سینه یا تنگی نفس، کم شدن وزن، تب، درد قفسه سینه، درد استخوان

دلایل : آلودگی هوا – استفاده از دخانیات – گرد و غبار

سرطان استخوان

علائم و نشانه های این سرطان عبارتند از : تورم – درد – مشکلات در حرکات طبیعی استخوان ها – خستگی – تب – کم شدن وزن

سرطان خون

علائم این نوع سرطان عبارتند از : کم خونی – رنگ پریدگی – کبودی – خونریزی در قسمت لثه ها یا بینی . خون در ادرار .

دلایل: سیگار کشیدن، پرتویونی، برخی مواد شیمیایی مانند بنزین، سابقه، شیمی درمانی، وراثت.

درصد ابتلا: معمول ترین نوع سرطان در میان کودکان است، سه چهارم موارد سرطان خون در کودکان اتفاق می افتد. البته این به این معنا نیست که سرطان خون در بزرگسالان دیده نمی شود. انواعی از این نوع سرطان مخصوص بزرگسالان است. با افزایش سن، ابتلا به سرطان افزایش می یابد. سرطان خون بیماری کشورهای توسعه یافته است.

سرطان پوست

 

علائم اين سرطان عبارتند از : زخم هایی که دارای این ویژگی ها باشند : نامتقارن بودن ، دچار رنگ های متغیر ، جوش

دلایل این سرطان : آفتاب سوختگی –  در معرض نور آفتاب قرار گرفتن –
این سرطان هم در بزرگسالان و هم در کودکان به وجود می آید .

 

.

 

اشتراک گذاری :